News and Exhibitions

Chris De Rosa, turbulent nature, (detail), 2017, digital ink jet print, pigment stain, mixed media on perforated magnani paper. 112 x 76cm.

Fleurieu Art Prize Winners Announced

Congratulations to Laura Wills and James Tylor for winning the Fleurieu Art Prize for their collaborative work Hidden Landscape: Kangaroo Island, which explores the history of the Aboriginal Tasmanians of Kangaroo Island. The finalists work will be exhibited across Stump Hill Gallery and the Fleurieu Arthouse in McLaren Vale and the Signal Point Gallery in Goolwa, now to 22 July 2018.

 

Laura Wills and James Tylor ‘Hidden Landscape Kangaroo Island’ 2018 
pastel, pencil and pigment ink on paper 138 x 112cm

Stanthorpe Art Prize

Congratulations to Julie Blyfield whose sculpture Silver, leaves of grey was selected for the Stanthorpe Art Prize 2018. The exhibition is now showing at the Stanthorpe Art Gallery in Queensland until 19 July.

 

Exhibitions

Who: Lucia Dohrmann and Kelly Reynolds
What:
 Hatched: National Graduates Show 2018
When: 19 May – 15 July
Where: Perth Institute of Contemporary Art, Perth Cultural Centre, 51 James Street, Northbridge, WA

 

 

Who: Dan Withey
What:
The Nature of Reality
When: 
28 June – 14 July
Where: Hill Smith Gallery, 
113 Pirie Street, Adelaide

 

 

Who: Aldo Iacobelli
What:
 A conversation with Jheronimus
Who: Tracey Moffat & Gary Hillberg 
What: 
Montages: The Full Cut 1999-2015

When: 15 June – 31 August
Where: Samstag Museum, Hawke Building, City West campus, 55 North Tce, Adelaide

 

 

Eugene Choi, My mother only speaks Shanghainese when she talks to her brother on the phone (these plants are a gift for her) (still) (2017), 2-channel video installation, galvanised steel pipe, cast steel clamps, pinewood, various plants. Courtesy the artist.

Who: Amira.h. (VIC), Kat Botten (VIC), Eugene Choi (NSW), Matt Huppatz (SA), Lonelyspeck (SA),
Grace Marlow (SA), Sione Monu (NZ), Kate Power and Susie Fraser (SA), Athena Thebus (NSW)
Curated by Toby Chapman and Frances Barrett
What:
Into My Arms
When: 
11 May – 7 July
Where: ACE Open, 
Lion Arts Centre, North Tce, Adelaide

 

 

Who: Heath Franco
What:
Life is Sexy
When: 9 June – 15 July
Where: Fontanelle, 175 St Vincent Street, Port Adelaide

 

 

Who: Michael Carney, Kristen Coleman, Sophie Green, Kate Power, Abbey Rawson, Christeen Tenni-Smith, Karlien van Rooyen, Zoe Woods, Emmaline Zanelli, Marissa Ziesing. 
What:
Kaleidoscope
When: 19 July – 27 July
Where: Light Square Gallery, Adelaide College of the Arts, 39 Light Square, Adelaide

 


What: South Central: Stories from desert to coast
When: 19 May – 20 July
Where: Red Poles Art Gallery, 190 McMurtrie Rd, McLaren Vale

 

 

Christian Thompson, Museum of Others (Othering the Explorer, James Cook), 2016, c-type print on metallic paper, 120 x 120 cm, © courtesy the artist and Michael Reid Sydney + Berlin

What: Head to Head: Shifting perspectives in Australian portraiture
When:  26 April – 24 June
Where: Flinders University City Gallery, State Library of South Australia

 


Who: Bridget Currie, Dana Harris, Louise Haselton & Matt Huppatz
What: Threads
When:  16 May  1 July
Where: GAGPROJECTS,
39 Rundle Street, Kent Town

 

 

Who: Geoff Gibbons, Mei Sheong Wong, Beth Evans, Grace Myers
What: Sojourn
When:  24 May – 24 June
Where: West Gallery Thebarton,
32 west Thebarton Road, Thebarton

 

 

Andrei Davidoff, Untitled (Skull), 2018, stoneware. Image: Clare Plueckhahn

Who: Andrei Davidoff
What: The Golden Calf
When: 18 May – 8 July
Where: JamFactory
, 19 Morphett Street, Adelaide

Who: Lilly Buttrose, Stephanie James-Manttan, Max Hunt, Matt Pearson, Tania Rollond, Marcel Sigel for gohome, Matt Taylor and Jean Baptiste Apuatimi, Osmond Kantilla, Colleen Ngwarraye Morton, Rosie Nqwarraye for Willy Weston
What: Thinking Outside
When: 5 May – 9 July
Where: JamFactory Seppeltsfield
, 730 Seppeltsfield Road, Seppeltsfield

 

 

Who: CHIRANJIKA GRASBY (SA), FUKO SUZUKI (SA) & HANEEN MARTIN (SA/NT)
What: A.Kin
Who:
JULIA BAVYKA (KAZ/NSW)
What: Mladen Stilinović Study Centre

When: 18 May – 15 June
Where: Sister Gallery
, 26 Sixth Street, Bowden

 

 

Who: Robert Habel, Ashlee Hopkins, Connie Augoustinos, Damon Moon, Daniel Berzins, David Pedler, Ebony Heidenreich, Hannah Vorrath-Pajak, Joedan Gower, Kerryn Levy, Madeline McDade
What: Converge
When: 3 May – 28 June
Where: Worth Gallery and Fisher Jeffries
, Level 1, 19 Gouger Street, Adelaide

 

 

Nerida Bell, Study in Pinking Shears I (foreground) and II (background), 2018, porcelain paperclay. Photo by Michael Haines

Who: Nerida Bell, Nicole Clift, Lucis Dohrmann and Helen Fuller
What:
Warps and Wefts
When:
4 June – 29 June
Where: Adelaide Central Gallery,
7 Mulberry Rd, Glenside SA

 

 

Who: Emma Hack and the SA Art Collective Artists
What:
Beauty
When:
10 May – 24 June
Where: Emma Hack Gallery, 
52 Sturt St, Adelaide

 


What:
Beanies to Berets
When:
29 June – 30 July
Where: Port Noarlunga Arts Centre, 
22 Gawler Street, Port Noarlunga

 

 

Who: Laura Wills
What: 
Woven Acts and Spoken Maps
When:
23 June – 28 July

Who: Rebecca McEwan
What: 
The Language of Sunbeams
When:
23 June – 28 July
Where: Sauerbier House,
21 Wearing St, Port Noarlunga

 

 

Who: Tutti Arts’ Visual Artists
What:
Standing Up, Standing Out
When:
31 May – 13 July
Where: Nexus Arts, 
Lion Arts Centre, Corner North Tce & Morphett St, Adelaide

 

Scott Rathman, Hale, 2018, acrylic on canvas, 51 x 76cm

Who: Scott Rathman
What:
Some Identity: Who are you?
When:
6 June – 21 July
Where: Gallery 1855,
2 Haines Road, Tea Tree Gully

 

 

Who: Curated by Helen Johnson and showcases emerging artist Amanda Westley
What:
Ngayuku Ngura – My Country
When:
30 May – 24 June
Where: Hahndorf Academy, 
66 Main St, Hanhdorf, SA

 

 

Who: Camilo Esparza, Julia Wakfield, Amanda Hasset and Alan Ramachandran
What: Under Southern Skies
When: 6 June – 30 June
Where: Urban Cow Studio, Shop 6, Cinema Place, Adelaide

 


Who: James Darling and Lesley Forwood
What: Living Rocks: A Fragment of the Universe
Who: Sue Kneebone
What: 
Spurious Natures

When: 14 June – 14 July
Where: Hugo Michell Gallery, 260 Portrush Road, Beulah Park

 


What:
 The 1st Annual Student and Teachers Exhibition
When: Opens 6 May
Where: Adelaide Potters’ Club, 84 Edmund Ave, Unley

 

 

Who: Simone Fraser
What:
Iconoplastic 
When:
27 June – 21 July
Where: Sabbia Gallery,
120 Glenmore Road, Paddington, Sydney, NSW

 

 

Who: Claire Binnion, William Driver and Amir Masoud Afshin Pour
What:
Manifestations of the Unconscious 
When: 8 June – 30 June
Where: Hughes Gallery 411 Fullarton Road, FULLARTON

 

 

Who: FOUR
What: Inside/Out
When: 1 June – 22 June
Where: Pepper Street Arts Centre, 558 Magill Road, Magill, SA

 

Steph Fuller, Undergrowth from the series Adorned, 2013, Giclée print on Fine art Pearl Paper, archival framing with museum glass, POA.

Who: Steph Fuller, Bernadette Klavins, Sarah Sturm and Sorcha Yelland
What:
DISCONTENTED NATURE
When: 14 June – 23 July
Where: Carclew Foyer Gallery, 11 Jeffcott St, North Adelaide

 

 

Who: Kimberly Peel
What:
Gold Fantasy
When: 14 – 30 June
Where: Bridget Kennedy Project Space, 53 Ridge Street, North Sydney, NSW

 

 

Who: Adrian Caon and Cheryl Nolan of Yellow Door Studio
What:
All things Structural
When: 1 June – 24 June
Where: Mrs. Harris’ Shop, 36 Jervois Street, Torrensville

 

 

Who: Pru Morrison
What:
Yesterday’s Favourite
Who: Sharon Muir
What:
Scenes for Hearts and Flowers

When: 16 June – 28 July
Where: Artisan Gallery and Store, 45 King Street, Bowen Hills, QLD

 

 

Who: Tusif Ahmed
What:
Paigham-i-Ramadan (Message of Ramadan)
When: Opening 23 May
Where: Lawrence Wilson Art Gallery, 35 Stirling Highway, University of WA, Crawley, WA

 

 

Michihiro Sato Possession, brooch, 2018, paper, silver, stainless steel, synthetic Japanese lacquer. Photograph courtesy of the artist.

Who: Michihiro Sato
What:
Possession 
When:
22 May – 16 June
Where: Gallery Funaki, 
4 Crossley Street, Melbourne, VIC

 

 

Who: Jonathan George and Francois Evangelista 
What:
 ARCHITEXTURES
When: 14 June – 6 July
Where: Praxis ARTSPACE, 68-72 Gibson Street, Bowden, SA

 

 

Who: Simon Kneebone, John Martin and Peter Wallfried
What:
The Same But Different

Who: Doriano Lopresto and Eddie Knuepffer
What:
Double Vision
When:
15 June – 8 July
Where: Gallery M, 
Marion Cultural Centre, 476 Oaklands Park, SA

 

 

Who: Gary Lee Gaston
What:
Retrospective Exhibition
When:
8 June – 6 July
Where: Gallery One, 
1 Torrens Street, Mitcham, SA

 

 

Who: Kris Sowersby
What:
 There is no such thing as New Zealand Typeface

Who: Dan Couper, Davina Duke, Stevei Houkamau, Hera Johns, Tracy Keith, Jess Paraone, Hana Rakena and Aaron Scythe
What: 
Whenua Hou: New Maori Ceramics

Who: Son La Pham
What: 
Warm Blood
When:
29 June
Where: Object Space, 
13 Rose Road, Ponsonby, Auckland, New Zealand

 

 

Who: Terrence Combos, Sam Holt, Joanne Makas, Ryan Mcgennisken, Laura Skerlj
What:
 PAINT18
When:
6 June – 30 June
Where: Artereal Gallery, 
747 Darling Street, Rozelle, NSW

 

 

Who: Alice Whish, Anna Davern, Belinda Newick, Jane Bowden, Jess Dare, Kath Inglis, Lauren Simeoni, Liv Boyle, Manon van Kouswijk, Maree Clarke, Melinda Young, Michelle Cangiano, Nicky Hepburn, Sim Luttin & Vicki Mason.
What:
Island Welcome
When:
2 June – 30 June
Where: Craft, 
Watson Place, Melbourne, VIC

 

 

Who: Pepai Jangala Carroll | Tjunkaya Tapaya | Unurupa Kulyuru | Yurpiya Lionel | Imiyari (Yilpi) Adamson | Langaliki Lewis | Katrina Tjitayi | Rachael Mipantjiti Lionel | Carlene Thompson | Rupert Jack | Tjariya Stanley & Amanyi Haggie | Atipalku Intjalki | Lynette Lewis | Margaret Winton | Niningka Munkuri Lewis | Nancy Thompson | Janelle Muwitja Nakamarra Thompson | Derek Jungarrayi Thompson | Alison Milyika Carroll | Elizabeth Dunn | Thomas Ilytjari Tjilya
What:
In these HANDS: Mara Nyangangka
Who: Sabine Pagan
What:
ENGRAM

When: 10 May – 30 June
Where: Craft ACT: Craft and Design Centre, 
1 Torrens Street, Mitcham, SA